juli 2, 2025

E.ON och OneCo i nytt samarbete – totalentreprenad för anslutningsprojekt

OneCo och E.ON har tecknat ett flerårigt avtal gällande totalentreprenad för anslutningsprojekt i två geografiska områden – Norrköping och Norra Skåne. Uppdraget omfattar nyanslutningar och förändringar av befintliga elserviser från elnät till kund.

Inom ramen för det nya avtalet med E.ON(opens in new tab) kommer OneCo att ansvara för hela genomförandet av olika typer av anslutningsprojekt. Från projektering och tillstånd till schakt, installation och driftsättning. Uppdragen omfattar jordkabelarbeten och utförs i sin helhet som totalentreprenad.

– Vi ser fram emot att tillsammans med E.ON genomföra det här uppdraget. Det är ett strategiskt viktigt samarbete som stärker båda parter, säger Mats Giss, affärsområdeschef på OneCos affärsområde Power.

Avtalet startar den 1 februari 2026 och löper tre år med option på tre år. Genom samarbetet bidrar E.ON och OneCo gemensamt till en trygg och kapacitetsstark elnätsutbyggnad.

Vill du läsa mer om vad vi gör?